Skautnahodny obrazek
 

 

- - -

Vyšel nový Zpravodaj – číslo 60 (květen 2024)

V těchto dnech jsme vydali již šedesáté číslo našeho Zpravodaje. V novém Zpravodaji přinášíme mimo ohléhnutí za našimi akcemi především kompletní informace k nadcházejícím letním táborům.

Leoš Hrdlička

Nový Zpravodaj si můžete stáhnout ZDE.

Všechna čísla Zpravodajů najdete ZDE.

 Termíny letních táborů 2024- - -


Termíny a další informace naleznete ZDE.

 

 


 

Soutěžili jsme v Závodě vlčat a světlušek

Sobota 4. května 2024

První májový víkend se snažily vlčat a světlušek (Berušky, Broučci, Sovičky, Bizoni, Draci, Orli, Průzkumníci a Vlčí hlídka) co nejlépe vyřešit Galileovy lapálie na okresním kole Závodu vlčat světlušek, které se konalo u hvězdárny na Lesní čtvrti.

- - -Úvodní scénka vtáhla 27 družin do hledání hvězd ze ztraceného souhvězdí z oblohy, které byly rozesety na soutěžní trati. Svůj kuchařský um ukázaly při přípravě táborové snídaně, kdy měly namazat rohlíky marmeládou, a přitom nezapomenout na kamaráda s alergií. Bravurně zvládly prokázat svou dovednost při vyhledávání informací ohledně jazykové korektury knihy, délky nosorožce či znalosti, kdo to byl Galileo Galilei. Zdravověda byla pro řadu družin obávaným stanovištěm. Vybavení lékárničky bylo motivujícím startem pro tuto dovednost. Své mozkové závity družiny potrápily nad řešením logických úkolů. Další stanoviště mělo prokázat orientaci v mapě včetně vyhledání mapových značek v legendě a také práci s buzolou. Jak správně sbalit batoh na výpravu a vybrat ty nejnutnější potřebné věci prokazovaly družiny na tábornických dovednostech. Závěrečné pořadí mohlo ještě značně ovlivnit hodnocení spolupráce a chování členů družin ve všech absolvovaných disciplínách.

- - -Do posledního momentu nebylo výsledné pořadí vůbec jasné, a proto na závěrečném nástupu družiny netrpělivě očekávaly vyhlášení výsledků.

Do krajského kola se probojovali ze 13 družin světlušek na 3. místě Broučci a ze 14 družin vlčat Bizoni, rovněž na 3. příčce. Za zmínku také stojí účast vlčecí družiny Orli, kteří by mohli bodově dosáhnout na 2. postupové místo, ale do závodu již vstupovali jako nesoutěžní tým z důvodu nesplnění věkového limitu.
I když se všem družinám nepodařilo sejít v plném počtu a nebylo vždy jednoduché se popasovat s nachystanou disciplínou, odnesli si účastníci spoustu cenných zážitků, zkušeností a pohledů ve zpětných vazbách, jak pracovat lépe jako tým anebo jak promyslet volbu strategie pro příští závody.

Velkým přínosem tohoto závodu byla také možnost navázat nová přátelství, prožít radostné setkání a společné zážitky s ostatními světluškami, vlčaty a vedoucími z jiných středisek z blízkého okolí.

Barbora Valouchová – Barča

 


 

- - -Oslavili jsme svátek svatého Jiří

Neděle 21. dubna 2024

Kdo jste přišli v neděli 21. dubna na mši svatou od 8.30 hod. do kostela sv. Filipa a Jakuba, měli jste jedinečnou možnost vidět kostel plný mladých ve skautských krojích. Slavil se totiž svátek svatého Jiří – patrona skautů. Skauti se také - - -aktivnězapojili do slavení liturgie: u oltáře stáli ministranti se šátky, skautky zpívaly ve schole, přímluvy četli zástupci z našich řad a také přinášení darů bylo v naší režii. Tímto děkujeme všem, kdo se zapojili. A zvláště pak P. Josefu Biernátovi, který je sám také skautem a který své kázání směřoval právě nám.

Jsme rádi, že se mše svaté zúčastnili nejen skauti od nás ze šestého střediska, ale také zástupci dalších zlínských i vzdálenějších středisek. Osobně vnímám propojení farnosti, střediska a veřejnosti jako důležité, a proto hodnotím tuto akci velmi pozitivně. Věřím, že na tuto tradici navážeme také v dalších letech.

Proč je patronem skautů svatý - - -Jiří?

Svatý Jiří má svátek 24. dubna a skauti při této příležitosti často vyrážejí do práce nebo do školy ve skautském šátku či kroji. Oddíly pořádají slavnostní ohně, mše svaté, dobročinné kavárny a různá setkání aktivních i bývalých členů.

Jiřího skautům za patrona zvolil zakladatel skautingu Robert Baden­‑Powell. Díky příběhu o draku, kterého – přestože vyzbrojený jen kopím – porazil, a zachránil tak obyvatele nedalekého města, je totiž svatý Jiří symbolem odvahy a vítězství dobra nad zlem. Vzorem rytíře, který se nevzdává a vždycky chrání slabší.

Marie Olšanová – Mája

 


 

- - -Skautské rodinky v akci

Sobota 27. dubna 2024

Sešli jsme se v 9 hodin u klubovny na Zlínských Pasekách. Čekal nás pestrý program pro naše světlušky, jejich rodiče a sourozence. Nejdříve jsme si se světluškami zahrály typický boj o šátek a poté nastal hlavní program dne a to „Souboj rodin“. Utkání všech zúčastněných rodin doprovázelo hned několik stanovišť v blízkosti klubovny. Rodiny se potýkaly s různými úkoly jako například stavba stanu na čas, logické uvažování, silová a psychická odolnost, rodinná spolupráce. Jedním z úkolu bylo také najít vhodný klacek a vyrobit si prut nebo se poprat s morseovou abecedou.

Po náročném souboji zbývalo jen rozdělat oheň a opéct si špekáček v doprovodu kytary a zpívání u ohně. Společný slunečný den s rodiči a sourozenci jsme si moc všichni užili.

Nikola Kučerová – Datchi

 


 

- - -Asterion byl také na Ivančeně

Sobota 20. dubna 2024

Když se českého polárníka Jaroslava Pavlíčka ptal jeden novinář, jak mohou zvládnout polární expedici do Antarktidy školní děti, bez váhání odpověděl, že děti vydrží mnohem víc než dospělí. Donedávna jsem to bral jako Pavlíčkův humor a nadsázku. Po našem letošním výstupu na Ivančenu a Lysou horu jsem to přehodnotil – není to nadsázka, je to prostě tak.

Ivančenu jsme původně se smečkou vlčat navštívit neplánovali. Sám jsem říkal, že na to budou mít dost času, až budou starší, až budou skauty. Pak se u Vaška a Zuba zrodila myšlenka vzít aspoň pár ostřílených borců na neoficiální akci, my Průzkumníci jsme zavětřili, že bychom o něco mohli přijít, a nakonec jsme to nabídli všem - - -našim ostříleným borcům Asterionu. Metrikou ostřílenosti se stal počet splněných úkolů ve stezce vlčat, a tak nám vykrystalizovala pěkná skupinka devíti vlčat.

Pak do toho ale vstoupilo počasí.

Teplota kolem nuly, déšť, sníh. Pod nohama bláto, opravdu prudké stoupání se stovkami skautů a skautek – až na Ivančenu. Pak mše svatá pod širým nebem s Mons. Martinem Davidem, ostravsko­‑opavským biskupem. To už jsem oblékal zimní bundu a stejně se třásl chladem. A naše vlčata? Pohodička. Žádné remcání, žádné fňukání! Na Lysou horu už pak „vyběhneme“ jen s Králem a Davčou – za odměnu horká čokoláda a opravdová sněhová koulovačka.

Vlčata vydrží opravdu hodně. Mají můj obdiv. Naše díky pak patří skautkám z Artemis a skautům z Ontaria za to, že nás vzali s sebou do autobusu.

Pavel Kučera – Teni

Video: ČT – Uctění památky skautů na Ivančeně

Více fotografií můžete zhlédnout ZDE.

 


 

- - -Byli jsme na Ivančeně

Sobota 20. dubna 2024

I za aprílového počasí jsme se společně skautky a skauti vypravili uctít památku popraveným slezským skautům, kteří vedli protinacistický odboj.

Naše putování započalo už v 6 hodin ráno u zlínského divadla, kde jsme nasedli do autobusů a vydali se směr Malenovice u Frýdlantu nad Ostravicí. Po pár hodinách stoupání po zablácených cestičkách jsme dorazili k památníku. Nebyla to jen akce našeho střediska. Všude kolem nás se to hemžilo skautskými kroji – malí, velcí, skauti každého věku, z různých míst, jak z naší republiky, tak třeba i ze Slovenska. V pláštěnkách a zimních bundách pokládali kamínky k mohyle a společně tak vzdávali hold padlým hrdinům.

Kromě symbolického položení kamínků bylo možné zúčastnit se i mše svaté, či si poslechnout skautskou kapelu. Ti odvážnější z nás se pak nebáli zdolat i Lysou horu a vrátit se tak díky sněhu o jedno roční období zpět. Nakonec jsme se po šesti hodinách strávených v přírodě vrátili zpátky do vyhřátého autobusu, což spousta zmrzlíků s nadšením uvítala.

Příjezdem do Zlína tak byla sobotní akce u konce. Sice jsme museli „oprášit“ kulichy a rukavice, ale i tak jsme si to užili a strávili společný čas na čerstvém vzduchu.

Kristýna Ticháčková – Carny

Video: ČT – Uctění památky skautů na Ivančeně

Více fotografií můžete zhlédnout ZDE.

 


 

- - -Slůňata vyčistila vodu

Sobota 13. dubna 2024

Druhou dubnovou sobotu jsme využili teplého slunečného počasí a vyrazili jsme do přírody v Jaroslavicích potkat našeho známého skřítka Rozekvítka. Jarní les byl celé dopoledne plný rozkvetlých stromů, brouků, zvířátek a spousty dětí ze všech našich tří skupinek. Skřítek nás poprosil o pomoc s vyčištěním špinavé vody potoka, aby měla mláďátka zvířat co pít. Postupně jsme získali materiál na výrobu čističky vody, abychom na konci výletu mohli připravit křišťálově čistou vodu. Povedlo se nám taky společnými sloními silami uklidit les od nebezpečně nahnutých stromů. Děkujeme kamarádům z oddílu Albion za pomoc s programem a společně strávený čas.

Prokop Galatík

 


 

- - -Šmoulympiády za účasti našich skautek a skautů

Sobota 6. dubna 2024

V sobotu jsme se společně sešli na mezioddílové akci Šmoulympiáda. Přišly skautky z oddílů Artemis a Medvědic a také dorazili skauti z oddílů Ontario a Antares. Společně se šmouly Sharlockem Šmoulsem a jeho kolegou Šmotsnem se vydali vyšetřovat vraždu šmouly, která se den předtím udála ve šmoulím městečku. Záhadu se našim detektivům samozřejmě vyřešit podařilo, a tak mohl ve šmoulím městečku znovu zvládnout událostí narušený klid. Na ty nejlepší a nejrychlejší čekala v cíli sladká odměna v podobě fidorkových medailí.

Anežka Koutná – Palačinka

Více fotografií můžete zhlédnout ZDE.

 


 

Na výpravě až v Přelouči

Víkend 5.–7. dubna 2024

Jarní oddílovka rovery a rangers z oddílu Albion dostala do Přelouče, menšího (skoro) historického města za Pardubicemi směrem na Prahu. V prostorách místního hojně využívaného skautského domu jsme začali program jednoduchým povídáním o motivaci, velmi častý problém asi každého z nás. Při něm jsme si dali i své vlastní výzvy.

- - -V noci z pátku na sobotu zazněly sirény, které nás probudily do světa napadeného trifidy. Trifid je fiktivní rostlina, která byla poprvé popsána ve světoznámém katastrofickém sci­‑fi románu Den trifidů (1951) anglického spisovatele Johna Wyndhama. Tato rostlina nás donutila zachránit si zrak, který nás dočasně opustil. Vše ovšem dopadlo perfektně a všichni se zachránili před zkázou od těch rostlin.

Velice pozdě dopoledne byl opravdový budíček, kterýžto nás dostal do prosluněné soboty. Po zbytek dopoledne jsme měli na programu scénky velice okořeněné výměnami skupin při přípravě daných scének. Po odpoledním klidu jsme byli přeneseni do „Kdysi dávno v předaleké galaxii“, kde jsme hráli pašeráky a zajišťovali Alianci rebelů správné prostředky pro porážku Galaktického Impéria. Ovšem po pádu Impéria následovala ta pravá výzva, byli jsme rozděleni do skupin ve kterých jsme plnili skupinu nelehkých úkolů jako: brodění slepého ramene Labe, jedení pepřenek a mnoho dalších upřímně obtížných úloh, jejichž nesplnění mělo celkem neblahé následky. Ve skautském domě na nás čekala večeře a volný dojezd velmi vyčerpávajícího dne.

V neděli nás už jen čekal úklid a mše svatá. A tak končila naše výprava v pár hlučných kupé nadmíru horkého poledního vlaku. Pokud je něco, co mi vykouzlí upřímný úsměv na tváři, tak to je určitě tato výprava.

Filip Jakubíček – Ječmen

 


 

- - -Jarní výprava se světluškami

Víkend 22.–24. března 2024

Koncem března jsme se světluškami vyrazily na třídenní dobrodružství do krásného Bratřejova. Téma, které prostupovalo celou oddílovku, bylo znečištění naší planety. To se pro nás stalo již neúnosné. A tak jsme se rozhodly, že dokud nebude Země opět obyvatelná, budeme žít ve vesmíru, dokud naši androidi nenaleznou na Zemi život v podobě rostlinky. Celý proces návratu na planetu nám zkomplikovalo automatické kormidlo lodi, které za žádnou cenu nechtělo přijít o svou nadvládu a moc nad obyvateli lodi v případě, že by se na Zemi vrátili.

Během společně strávených chvil jsme si odnesly spoustu zážitků, načerpaly nové znalosti a vyzkoušely jsme si také cvičnou evakuaci uprostřed noci.

Kristýna Vítková

Více fotografií můžete zhlédnout ZDE.

 


 

- - -Antares a vlčata se spojili, aby bojovali za skauting

Víkend 22.–24. března 2024

Na tradiční jarní výpravu jsme vyrazili společně se skauty z oddílu Antares, se kterými nás čekal výlet do minulosti. Hned po příjezdu do skautského domu ve Vyškově jsme zjistili, že druhá světová válka je u konce, takže skauting opět mohl fungovat na plné obrátky. Moc času na oslavy jsme ale neměli, protože v průběhu večera jsme se přesunuli do roku 1948, kdy skaut opět zakázali komunisté. Kluci tak museli absolvovat rozhovory, kdy si je režim zaškatulkoval jako skauty. Zároveň zjistili, že na některé z našich vedoucích je vydán zatykač, tím pádem se co nejdříve potřebovali dostat přes hranice, aby neskončili ve vězení.

- - -Vedoucí si tak um svých členů vyzkoušeli Svojsíkovým závodem a pak začali chystat plán útěku. Sotva jsme stihli povečeřet, zjistili jsme, že k nám míří příslušníci státu, aby nás všechny pozatýkali. Skauti a starší vlčata tak zamířili s vedoucími ke hranicím, aby spolu přes ně utekli. Mladší vlčata také neměli lehký úkol, protože ve Vyškově museli najít souřadnice pro přechod hranic, které následně museli odvysílat vysílačkou svým starším kamarádům. Oba týmy nakonec ve svém úkolu uspěly, takže jsme naše vedoucí dokázali zachránit.

Antares a vlčata tímto způsobem získali mnoho nových znalostí o historii českého skautingu, která je žel také dost temná. I přesto ale skauti po generace dodávali naději a bojovali proti bezpráví a nespravedlnosti.

Věříme, že se výprava členům obou oddílů líbila a také doufáme, že vznikla nova kamarádství. K realizaci programu nám také pomohla nová a moderní skautská klubovna ve Vyškově, která se nachází v uprostřed parku. Všechno vyšlo skvěle, včetně počasí, takže věříme, že pro všechny zúčastněné byla výprava přínosem nejen k osobnímu růstu.

Lukáš Mihal – Ted

Více fotografií můžete zhlédnout ZDE.

 


 

- - -Valný sněm Junáka

Víkend 15.–17. března 2024

Letos se konal Valný sněm Junáka. Tentokrát jej hostilo nádherné krajské město Olomouc. Z našeho střediska se jej účastnili dva delegáti. Kromě volby nového náčelnictva Junáka – českého skauta, jsme volili na následující tříleté období také revizní komisi a rozhodčí a smírčí radu. Necelá pětistovka delegátů z celé republiky také přijala několik usnesení a rozhodla tak, jakým směrem se bude ubírat naše hnutí v příštím letech. Mezi nejrozsáhlejší téma s dlouhodobým dosahem byla Strategie 2030, která reaguje v několika oblastech
na aktuální dění a potřeby. Má v následujícím období dát vhodná řešení a kroky k jejich naplňování.

Lukáš Michalík

Materiály k Valnému sněmu Junáka 2024

 


 

- - -Naši vedoucí prožili duchovní obnovu

Víkend 15.–17. března 2024

Zdá se, že všichni máme naspěch. Práce, škola, rodina, přátelé, skauting… Vše z toho je krásné, ale může být i vyčerpávající. Proto je potřeba se občas zastavit, nadechnout, mrknout do mapy, zkontrolovat směr a určitě taky užasnout nad krás- - -ou kolem. A přesně o to jsme se snažili na březnové skautské duchovní obnově na DISu ve Fryštáku.

Obnova byla pro všechny skautské vedoucí 6. střediska, kteří potřebují trochu zpomalit a načerpat. Rozjímali jsme nad skautským slibem, modlili se, zamýšleli se každý sám v tichu a pak byl i prostor pro vzájemné poznávání se a společnou zábavu. Mezi nejsilnější zážitky patřila křížová cesta venku se střídajícím se počasím a večerní obnova skautského slibu. Při vyhodnocování zpětné vazby mi několikrát udělala radost poznámka: „Těším se na příště!“

Díky všem, kdo to zkusili a přijeli. Díky také těm, kteří se modlili za to, aby tato akce byla Boží. Dá­‑li Pán, příští rok se zase setkáme a společně načerpáme.

P. Josef Biernát

 


 

Byly jsme na společné výpravě se skautkami z Uherského Brodu

Víkend 8.–10. března 2024

- - -Naše společná oddílová výprava skautek Medvědic s oddílem z Uherského Brodu začala v patek 8. března v Olomouci. Zde jsme se potkaly s uherskobrodskými skautkami. Jako jedna veliká parta jsme se vydaly do skautského domu. Po krátkém ubytování a večeři přišly na řadu seznamovací hry. Večer jsme ještě potřebovaly vybít energii, tak jsme zamířily ven. Po návratu jsme zazpívaly večerku a vzhůru do hajan.

Ráno jsme se rozcvičily, posilnily snídaní a znenadání za námi přišli tři ztracení šmoulové. Potřebovali pomoc, tak jsme se rozdělily do skupinek a vzhůru najít po celé Olomouci ostatní šmouly a vrátit jim zpět jejich šmoulí náladu. Vše jsme zvládly, a tak jsme se s dobrým pocitem vrátily na oběd. Po krátkém klidu jsme se snažily vytvořit obal pomocí papíru, špejlí a izolepy, aby se vajíčko, které jsme dostaly, nerozbilo. Žel potom už oddíl z Uherského Brodu musel jet domu, tak jsme se s nimi rozloučily a užily jsme si pomalý, klidný a interní večer jenom tak o samotě.

Ráno jsme vše po sobě uklidily a vzhůru domů, za našimi milujícími rodinami.

Anežka Koutná – Palačinka

 


 

- - -Asterion měl Závod vlčat a světlušek na zkoušku

Neděle 3. března 2024

Závod vlčat a světlušek – co to je? To není snadné vlčatům v Asterionu vysvětlit. Nejlepší bude, když si to vyzkoušejí a zažijí. A tak jsme dva měsíce před termínem skutečného závodu uspořádali náš vlastní, jen pro naše dvě šestky. Nestihli jsme všechno, ale zabavili jsme se dost: překážkovou dráhou, orientací v mapě, tříděním odpadu, zatloukáním hřebíků, poznáváním přírodnin, zdravovědou a několika dalšími. Co je Závod vlčat a světlušek už tedy tušíme, již brzy nás čeká ostrý závod s šestkami vlčat Zlínského okresu. Držte nám palce! Děkujeme také Bobanovi z 51. smečky vlčat za pomoc s organizací.

Pavel Kučera – Teni

 


 

- - -PraSe pro naše vedoucí

Sobota 2. března 2024

Vedoucí z našeho střediska se sešli na školení – PRAcovním SEtkání. V pronajatých prostorách jsme strávili několik hodin, abychom se dozvěděli více o tématech: bezpečnost, lesní hospodářství, řešení krizové situace nebo třeba duchovní rozměr skautingu. Akce byla skvělá a pro přednášející i posluchače hodně přínosná.

Lukáš Michalík

 


 

- - -Vyšel nový Zpravodaj – číslo 59 (únor 2024)

V těchto dnech jsme vydali již devětapadesáté číslo našeho Zpravodaje. V novém Zpravodaji přinášíme mimo ohléhnutí za našimi akcemi a termíny společných akcí do konce školního roku, informace k opravám skautskéklubovna a také výsledky registrace našich členů v letošním roce.

Leoš Hrdlička

Nový Zpravodaj si můžete stáhnout ZDE.

Všechna čísla Zpravodajů najdete ZDE.

 


 

- - -Poděkování za účast na Tříkrálové sbírce 2024

V prvním týdnu tohoto roku pořádala Charita ČR tradiční Tříkrálovou sbírku, které se coby koledníci a vedoucí skupinek zúčastnili i skauti a skautky z našeho střediska. V rámci pátečních schůzek koledovali Slůňata, Medvědice, světlušky a skauti z oddílu Antares ve farnosti sv. Filipa a Jakuba (na koledu se tam vydalo celkem 13 skupinek) a tři skupinky skautek z oddílu Artemis ve farnosti Panny Marie Pomocnice křesťanů. Hlavní sobotní koledy se pak účastnilo 8 skupinek ve farnosti sv. Filipa a Jakuba (Berušky, Slůňata a vlčata) a 5 skupinek ve farnosti Panny Marie Pomocnice křesťanů (Ontario, Asterion, Artemis a Albion). V sobotu navíc kromě čistě skautských skupinek koledovali někteří členové a vedoucí i ve skupinkách se svými rodinami nebo známými.

Tedy i skauti a skautky měli svůj podíl na letošním krásném výnosu sbírky, kdy se ve farnosti sv. Filipa a Jakuba vybralo celkem 395 480 Kč a ve farnosti Panny Marie Pomocnice křesťanů celkem 409 183 Kč. Většina výnosu ze sbírky bude jako každoročně použita na projekty realizované přímo u nás na Zlínsku. Letos budou finance použity především na přímou pomoc osobám v nepříznivé životní situaci, pro Nemocnici Milosrdných bratří Vizovice, na letní pobyt pro děti a mládež s diagnózou SMA a dystrofiemi a pro Domovinku – služby seniorům.
Všem koledníkům i králům patří upřímné poděkování za jejich pomoc při Tříkrálové sbírce!

Ivana Klobušická

 


 

- - -Tříkrálové koledování Slůňat

Sobota 6. ledna 2024

Druhým rokem jsme se vydali v rámci schůzky do ulic Podvesné jako koledníci pro Tříkrálovou sbírku. V počtu šesti skupinek jsme lidem zpívali, obnovovali požehnání nade dveřmi a přáli vše dobré do nového roku. Slůňata těšilo nosit hezké barevné pláště a koruny, zvonit na tolikery zvonky a přidávat do svých kapes drobné  dobroty. Vedle samotné finanční podpory charity pro nás má toto koledování velký výchovný význam, protože děti opakovaně zažívají, jak lidé nezištně dávají prostředky na pomoc druhým a mají z toho radost. O dobrém přijetí na Podvesné svědčí i slova: „Přijďte k nám za rok zase.“

Jan Malý – Dasty


Mapa webu | Zapnout grafiku | Kontakt    Zlin6.cz | 6. skautské středisko ve Zlíně | Code by PCHweb